Ništa nije bolje od dana provedenog u Riverra kupćem kostimu, i zato svaki vaš komad zaslužuje najbolju moguću negu. Važno je da znate koji su optimalni načini za održavanje vaših omiljenih bikinija.
Ovaj jednostavan vodič pomoći će vam da se pravilno brinete o svojim kupćim kostimima. Pročitajte dalje da biste saznali korake kako da vaš omiljeni bikini izgleda kao nov, spreman za brojne letnje avanture!
Ručno pranje, delikatno mašinsko pranje i deterdženti
Održavanje vašeg kupćeg kostima čistim je ključno za njegovu dugotrajnost. Tradicionalno se smatralo da je ručno pranje bolje, jer je nježnije prema delikatnim materijalima. Ovo naročito važi za kostime koji sadrže elastične umetke, žice ili dekorativne elemente od plastike ili metala.
Međutim, s obzirom na to da su Riverra kupaći kostimi ručno rađeni bez elastičnih umetaka, žica i metalnih kopči, sigurno je reći da ih možete prati u mašini za veš. Zapravo, to je preporučeni način za uklanjanje ostataka hlora, koji nagriza elastin u tkaninama. Mašinska centrifuga će efikasnije iscediti kostim, što pomaže u očuvanju elastičnosti materijala i higijeni.
Ako vaš kostim sadrži dekorativne elemente, koristite zaštitnu vrećicu za pranje delikatnog veša. Podesite program za delikatno ili ručno pranje, s temperaturom vode do 30 stepeni, a povremeno, za dublje čišćenje, operite kostim na 40 stepeni.
Ako više volite ručno pranje, svakako nastavite sa svojim provereno dobrim metodama. Ipak, savetujemo da testirate i mašinsko pranje za kraj sezone kupanja kako biste temeljno osvežili svoj kostim.
Brzo ispiranje nakon korišćenja
Ako ste u žurbi, makar isperite kostim u hladnoj ili mlakoj vodi nakon svakog korišćenja kako biste uklonili so i hlor. Uklonite višak vode tapkanjem peškirom, bez uvrtanja materijala, kako biste sprečili oštećenje vlakana. Lagano uvijte kostim u suvi peškir i blago pritisnite da upije vlagu.
Sušenje kupaćih kostima
Sušenje nemojte obavljati u mašinama za sušenje veša. Najbolje mesto za sušenje vaših kupaćih kostima je na provetrenom mestu, u senci i bez direktnih sunčevih zraka. Ukoliko niste znali, direktno izlaganje sunčevim zracima brže će vam izbledeti kostim, naročito ako je u nekoj od drečavih veselih boja, jer su takvi pigmenti osetljiviji.
Najbolje je da kostim položite na žicu ili rešetku sušionika kako biste izbegli istezanje zbog gravitacije. Ako to nije moguće, okačite ga na ofinger i pustite da se provetrava. Ovaj način sušenja je brz i efikasan.
Pre nego što kostim odložite, uverite se da je potpuno suv. Za dugotrajno skladištenje između sezona koristite zaštitne vrećice od prirodnih materijala kako biste omogućili tkanini da diše i sprečili zadržavanje vlage koja može dovesti do stvaranja buđi ili bakterija.
Ekstra saveti
- Likra i spandeks su materijali koji se vraćaju u svoj prvobitni oblik, ali im je potrebno vreme. Nemojte nositi isti kupaći kostim svaki dan; ostavite ga da odmori barem 24 sata.
- Izbegavajte sedenje na bazenskim pločicama, koje mogu imati grube površine i prouzrokovati mikro oštećenja na tkanini. Ovo može dovesti do pucanja materijala.
- Ne sedajte na travu ili zemlju u kupaćem kostimu, jer prirodni pigmenti mogu trajno obojiti tkaninu. Ako se dogodi mrlja, odmah odnesite kostim na hemijsko čišćenje radi najbolje šanse za uklanjanje.
Pridržavanjem ovih saveta, vaš kupaći kostim će duže izgledati kao nov i ostati spreman za sve buduće avanture!